Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 stycznia 2015

Grudnik.
Kaktus bożonarodzeniowy. 

Znany jest również pod dwiema innymi nazwami :szlumbergera oraz zygokaktus.  Inne spotykane nazwy to epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia, raczek,  a także kaktus kraba, z uwagi na płaskie segmentowe łodygi,  długie, wąskie, głęboko wcięte  wyglądające  jak szczypce kraba.  Crab Cactus.

Pochodzenie głównej nazwy jest prozaiczne.                                   Gdy sprowadzono go do Europy po prostu pomyliły mu się pory roku (wiosny z jesienią ) i tak oto  z uwagi na porę kwitnienie nazwany został grudnik.


Botaniczna nazwa tej rośliny to Schlumbergera truncata (Haw) Moran pochodzi od nazwiska francuskiego pasjonata i kolekcjonera kaktusów, mieszkającego we Francji w połowie XIX wieku w zamku niedaleko Rouen  Frédéric’a Schlumberger’a.


Grudnik jest sukulentem, ale bardzo nietypowym.  Pochodzi z lasów  przybrzeżnych brazylijskiej dżungi z okolicac Rio de Janeiro (Serra do Mar i Serra dos Orgãos), połżonych na wysokości od 100 do1500 metrów. W swoim naturalnym środowisku jest  epifitem, czyli innymi słowy, jest kaktusem rosnącym na drzewach lokując swoje korzenie  w korze  drzewa gospodarza. Zapewnia im to  dostęp do wilgoci i składników odżywczych pochodzących z  ptasich odchodów , które spadają z góry.

Rosnąc w cieniu drzew nigdy nie są narażone na pełne słońce i bezpośrednie opady deszczu. Jednocześnie sprzyja im ciepłe  i wilgotnego środowiska dżungli, a   promienie słoneczne filtrowane są przez baldachim lasu. 
Niewiele wiadomo o  kolorze kwiatu w naturze, chociaż można by przyjąć, że przeważa kolor czerwony. Kształt kwiatów sugeruje zapylanie ich przez kolibry, a i kolor czerwony jest atrakcyjny dla ptaków, które przenoszą  nasiona  na  inne  obszary .

W dawnych czasach, najczęściej pojawiały się jasne, różowe kwiaty, jednak dzięki staraniom lokalnych, południowoamerykańskich  jak również hodowców amerykańskich i japońskich, oszałamiający wachlarz kolorów i kształtów kwiatów jest już dostępny.
Mogą być one również  brzoskwiniowe, pomarańczowe, białe lub dwukolorowe.


                  Grudnik   (Szlumbergera)                  

                 Budzi szczególny zachwyt 
 dodatek grudnia wyjątkowy

co śpiące pączki rozwija w kwiat

tzw. "kaktus bożonarodzeniowy"...Spragniony pocałunków

klejnot z intensywną barwą

w połogu skrzydlatych płatków
oraz gardzielą jasną, jaskrawą...W skrawki zim śnieżobiałych
na parapecie okiennym
doszywa zieleń z wichrowych
i tuli ciszę różem magicznym...
                                                               /Aleksandra Baltissen/


Także tutaj
więchttps://draft.blogger.com/blogger.gblogID=2967243200015274394#editor/target=post;postID=7997149481009412949;onPublishedMenu=posts;onClosedMenu=posts;postNum=256;src=link