Szukaj na tym blogu

niedziela, 15 września 2013

Nie pożegnanie lata,  lecz powitanie jesieni…

Jest mowa kwiatów tajemna i cicha….
/Wincenty Pol/
Chryzantema - wieczność


 "Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości...
pielęgnuj ogród chryzantemowy"
/przysłowie japońskie/

Chryzantemy.

Zakwitły pierwsze w tym roku chryzantemy.   Te jakby zawstydzone ,gdyż daleko im do tych, które widzimy w kwiaciarni .  Ale te to takie nasze, polskie, często spotykane   w naszych ogródkach.  Wesoło witają jesień, niż raczej żegnają się z latem...


Historia  tych roślin kwiatami jest nietuzinkowa. Chryzantema znaczy po grecku "złoty kwiat" - stąd się przyjęła się polska nazwa "złocień". W całej sztuce orientalnej stanowią ważny element, symbol  szlachetności oraz nieśmiertelności.  Tkaniny, ceramika, wyroby z lakierowanego i inkrustowanego drewna, a  także grafik często zdobione są wzorami główki chryzantemy.
W Japonii chryzantema jest  symbolem cesarskim, w Chinach oznacza jesień, a w Polsce i nie tylko u nas , od jakiegoś czasu stała się popularnym kwiatem cmentarnym.

Japonia nie posiada oficjalnego godła lub herbu państwowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się herbem, właśnie złocistą chryzantemą, o szesnastu płatkach, jako  symbol u długowieczności i szczęścia, a najwyższym japońskim odznaczeniem państwowym jest Cesarski Order Chryzantemy.
Kwiat nawiązuje do kształtu słońca i  bogini Amatersu z japońskiej mitologii  . 

W Chinach zawsze były  w wielkiej estymie. Jedno z prastarych miast na wschodzie tego kraju nosi nazwę Ju-xian, czyli Chryzantemowe Miasto, a 9 września od czasów starożytnych aż do dnia dzisiejszego obchodzone jest tam Święto Chryzantemy. Liście chryzantem, a to ciekawostka są stosowane w kuchni chińskiej  mimo niezbyt miłego zapachu jako dodatek do sałatek i mięs. W ziołolecznictwie ponadto do odtruwania ludzi oraz do …. wypędzania zła.


W Polsce chryzantemy kojarzą się ze smutkiem i zadumą, od lat niezmiennie królują na cmentarzach i chyba dlatego ustawiamy je najczęściej na grobach w dzień Wszystkich Świętych.
*
2015

ale pięknie też prezentują w innym otoczeniu....*